Stok Viskon

Stok Viskon.
Stok Viskon.

Viskon” terimi Avrupa’da ve Asya’da kullanılır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki rayon ismi için alternatif bir terimdir.

Birlikte , pamuk, keten ve yün doğal elyaflar olarak kabul edilir , viskoz bir biyo bazlı tekstil olarak kabul edilir. Ahşap selüloz (doğal element) ile başlar ancak doğal ahşabın lif haline gelmesi için kimyasallarla kapsamlı bir şekilde muamele edilmesi gerekir. Bambu, bitki veya ağaç yapılan diğer biyolojik esaslı kumaş türleri.

Stok Viskon.
Stok Viskon.

Viskon kumaş iplikleriyle örülmüş giysiler için elinize herhangi bir kazak yaparken olduğu gibi davranın. Fazla nemi çıkarmak için havluyla yuvarlayın ve düz durun. Kurutmaya başladığında giysiyi yavaşça çekip orijinal şekline ve boyutuna getirdiğinizden emin olun. Buruşuk bir karmaşa bırakmayın! Takılı kırışıklıkların daha sonra çıkarılması zor olabilir.

Stok Viskon. Viskon giysilerdeki lekeleri çıkarmak için, lekenin türüne bağlı olarak önerilen leke çıkarma ipuçlarını uygulayın . Boyanmış alanı fazlaca fırçalamamanız ya da hızlı bir şekilde ovmamak önemlidir. Bu, viskoz ipliklerin zayıflamasına ve yıpranmalarına ve artık parlak görünmelerine neden olabilir.

Viskon kumaşlardan kırışıklıkları gidermek için ütünüze orta bir ısı (ipek ayarı) uygulayın. Parlak çizgileri önlemek için hafif bir bez kullanın. En zorlu kırışıklıkları gidermek için buhar kullanılabilir. Bir giysi buharlı yastığı hafifçe buruşturmak için iyi çalışır.

Viskon Kumaşın Özellikleri

Viskoz elyaflar veya iplikler genellikle yumuşak, pürüzsüz, neredeyse ipek benzeri kumaşlara dokunmuş veya örülmüşlerdir, ancak elyaflar, son bezde daha fazla doku elde etmek için üretim sırasında bükülebilir.

Stok Viskon.
Stok Viskon.

Stok Viskon. İpliklerin ağırlığı, astar için hafiften kumaşa ve döşemeye kadar değişebilir. Viskoz elyaflar genellikle gerginlik  eklemek için Lycra gibi lif türleri ile  birleştirilir .

Viskon kumaş  ve bunlar haline gelen giysiler çok nefes alabilir ve sıcak, nemli iklimler için idealdir. Soğuğa karşı yalıtmak için iyi değildirler. Elyaflar kolayca boyanır ve son kumaşlar renkleri iyi tutar. Isıya maruz bırakıldığında kumaşlar küçülmez.

Bununla birlikte, viskoz, vücut yağları ve tuzları da dahil olmak üzere nemi kolayca emer. Pamuktan daha emici iken viskoz ıslak olunca neredeyse aynı derecede güçlü değildir. Bu nedenle ıslak viskoz kıyafetler daha yumuşak bir şekilde ele alınmalıdır. Vücüt yağları ve tuzları nemle birleştiğinde renk değişikliği ve kumaş zayıflamasına neden olabilir. Çabuk yıkama, giysilerin en iyi şekilde görünmesi için önemlidir.

VISKOZ KUMAŞ NEDIR VE NASIL YAPILIR?

Viskon kumaş , rejenere selülozdan yapılmış bitki esaslı bir tekstildir . Selüloz, bitki yapısına yardımcı olan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Pamuk çoğunlukla selülozdur (yaklaşık% 90) ve viskoz% 100 selülozdur – bu yüzden kimyasal bileşimleri açısından benzerdir. Farklılıklar, lifin şekli ve fiziksel özellikleri ile ilgilidir. Pamuk, elyaf olarak bilinir . Zımba elyafları doğal olarak oluşur ve ayrı uzunluktadır. İplik yapmak için pamuk elyafları temizlenir, düzeltilir ve daha sonra birlikte bükülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın