Stok İnterlok Spot İnterlok

Stok İnterlok Spot İnterlok
Stok İnterlok Spot İnterlok

İnterlok örme kumaşları piyasaya sunduğumuzdan, insanlar birbirinden nasıl geçtiğini ve diğer örme kumaş türlerinden nasıl farklı olduğunu soruyorlar. Bu soruları yanıtlamak için, örme kumaşların dokumadan farklı kılan şeyleri açıklaması ve yedeklenmesi gerekir.

Stok İnterlok Spot İnterlok
Stok İnterlok Spot İnterlok

Kumaşların nasıl yapıldığı hakkında biraz bilgi sahibi olursanız, dokuma kumaşların birbirine dokunan çözgü ve atkı ipliklerinden oluştuğunun farkındasınızdır.

Örgü üretmek için, iplikleri bağlı döngülere yönlendirmek için iğneler kullanılır. İki kategoride örgü vardır: atkı örgüleri ve çözgü örgüleri. Çözgü örme, birçok iğne ve iplik kullanılarak yapılır. Elde edilen kumaşlar triko ve dokulu örme kumaşları içerir, ancak bu kumaşlar ev dikişlerinde daha az kullanılır ve atkı örme kumaşlarından çok farklı niteliklere sahiptir, bu yazıda onlardan daha fazla şey söylemeyeceğim. Belki bir gün onlar hakkında daha fazla derinlemesine konuşma fırsatım olacak.

Atkı örgüsü ileri geri hareketli (veya örme dikişsiz bir t-shirt veya tayt gibi bir tüp gibi yapılmışsa dairesel iğnelerin etrafında) sürekli bir iplik kullanılarak yapılır. Bir örme kumaş veya daha önce örme öğrendiysen, örme (veya düz), sade, özledim (veya atla) ve sıkışma olmak üzere dört temel örgü ilmiyi hatırlayabilirsiniz. Bunlar, en çok atkı örme kumaşları oluşturan dört birincil dikişlerdir.

Jersey Örgü. Eğer temel bir tişörte bakarsanız, muhtemelen mayo yapılır. Forma ile, her dikiş bir örme dikiş, böylece tüm ilmek kumaşın bir tarafına çekilir. Jarse kumaşın önü pürüzsüzdür ve arka kısmı daha dokulu bir görünüme sahiptir, çünkü tamamen örgü dikişlerden oluşur ve kumaş boyunca bir çubuk oluşturur. Çoğu form her iki yönde de uzanır: yukarı ve aşağı,

Stok İnterlok Spot İnterlok
Stok İnterlok Spot İnterlok

hem de genelinde. Formanın kenarları kıvrılma eğilimi gösterir, bu da dikiş ve kıvrılmayı oldukça zor hale getirebilir. Jersey, pürüzsüz yüzeyinden dolayı iyi baskı uygular.

Daha önce hayal ettiğimiz mayo tişörtünü düşünün. Boyun bandı muhtemelen bir kaburga örmeğidir. Kaburga, kumaşın her iki yanında sırtların oluşturulması için örme ve dikişlerin değiştirilmesi ile yapılır. Kaburga örme düz durur ve genişliğinde uzunluktan daha fazla gerdir. Kaburga, bu elastikiyet nedeniyle büyük boyun kuşakları ve manşetler yapar.

İnterlock . Kilit, örme çeşidinin bir varyasyonudur. Örgü ve sırık dikişlerinin sırtlarını oluşturmak yerine, birbirinin ardında doğrudan doğruya dikiş dikişleri olan iki sıra dikişe sahiptir. Bu, kumaşın iki kattan oluştuğu izlenimini yaratabilir, bu nedenle bazen çift örme kumaş olarak sınıflandırılır. (Bununla birlikte, iki katmanlı kilit birbirinden ayrılamaz.) jarse kalıntır ve kumaşın her iki yüzü bir jarse kumaşının sağ tarafı gibi pürüzsüzdür. Kilit jarse kıyasla daha kararlıdır, yani jarse şeklinde kolayca uzanmaz ve kenarlar kıvrılmamaktadır. Düz durma yeteneği ve birbirine kenetlenmenin güzel bir şekilde basılması bu özelliği evde dikiş yapmak için popüler hale getiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın