Kumaş Rengi ve Tasarım.

Kumaş Rengi ve Tasarım.

Kumaş Rengi ve Tasarım.

Eğer yapıyoruz her şeyi beyaz olmadıkça tabii ki, tezgahta kapalı taze ve işlenmiş kumaş, yine giyim ve tekstil

Kumaş Rengi ve Tasarım.
Kumaş Rengi ve Tasarım.

üretimi için hazır değil! Malzeme renk tedavi ve gemi hazır olmadan boyalı olmalıdır.

Kumaş boyama ilk adım, bir adı verilen bir makine ile çalıştırmak için. Ortalama düşük sıcaklıklarda tutulur kostik soda (ayrıca kostik), aşağıdakileri içeren bir kimyasal çözelti içerir. Merserize işlemi onları boyama işlemi sırasında renk kabul etmek daha kolay hale kumaş ipliklerinin üzerinde gözeneklerin boyutunu artırır. Merserize olmadan, parlak, kalın kumaşlar mümkün olmazdı.

Sonra, kumaş alanlar yıkanmış olduğunu ve hala ıslak iken, metal bir çerçeveye yayılmış ve sıkıca çekti oluyor. Bu örgü desenleri hizalar ve aynı zamanda daha fazla renk kabul etmek kumaşı açılır.

Kumaş Rengi ve Tasarım.Tarih boyunca, kumaş boya, bizim hammadde bölümlerde tartışıldığı rayon yapmak için kullanılan aynı selüloz içeren protein ve bitki çeşitli kaynaklardan gelen yapılmıştır. Ezilmiş çilek, kökler ve diğer bitkiler de popüler oldu ve binlerce yıldır renk kumaş için kullanılır olmuştur. 1856 yılında, ısıtma için bir çare ararken bir bilim adamı alkol ile kinin ayıklanması yoluyla, anilin olarak bilinen ilk sentetik kumaş boya üretti. Onun keşif kumaş alan boyama süreci devrim ve yeni boya renkleri ve daha etkili boyama teknikleri kaynak: önünü yardımcı.

Günümüzde, reaktif boyalar en yaygın olanlarıdır. Bu boyalar, kimyasal bileşiklerden laboratuarda yapılmıştır. Islak kumaşa uygulanan olduğunuzda, boyalar [: Kaynak moleküler düzeyde yerinde rengi tutacak güçlü bir bağ oluşturan, kendileri kumaş lifleri çok moleküllere.

Renk korumak

Kumaş Rengi ve Tasarım.
Kumaş Rengi ve Tasarım.

Basit boyalı giysileri, reaktif olmayan boyalar mesai solmaya eğilimindedir. Bu sadece uzak malzemeden boya yıkama bitlerinin bir sonucudur. Giysiler üstündeki boya korumak için bir yolu, renk açısından güvenli ağartıcı kullanılmasıdır. Bu madde aslında hiçbir ağartıcı ihtiva iken, renk kaldırmadan arıza lekeleri yardımcı hidrojen peroksit, içermiyor. Renk güvenli çamaşır suyu gerçek yararı içerdiği kimyasal katkı bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri de yansıtarak bir optik parlatma sağlarken renkli tutarak, tekstil için net bir kalkan olarak hareket ışık , renkler daha parlak hale [kaynak: görünür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın