Keten

keten
keten

Ketenlerin ısı iletkenliği

Bir kumaşın ısı transfer hızı, ısı iletkenliği olarak adlandırılır. Isı iletkenliği ve hava geçirgenliği, bir kumaşın taze ve soğuk hissi vermesi için birleşir. Keten, herhangi bir kumaşın en yüksek ısı iletkenliğine sahiptir, bu nedenle vücut sıcaklığını düşürür.

keten
keten

Serinin ve yüksek emiciliğin yanı sıra, ketenlerin bir diğer çok müsait özelliği var – iyi ısı iletkenlik özellikleri. Isı iletkenliği, ısının kumaş yoluyla ne kadar iletilebileceğini ifade eder. Çarşaf hızlı bir şekilde sıcağa izin verdiğinden, soğuğu daha da geliştirir. Çarşafın ısı iletkenliğinin yünden beş kat, ipekten on sekiz kat daha fazla olduğu iddia edilmektedir.

Bir şey daha – keten örgü, ısıyı daha iyi yansıtmaktadır. Bu, keten bluz, keten elbisesi veya gömlek de iyi “gölgelendirme” özelliklerine sahip olduğu anlamına gelir – keten giysi giyen kişi daha soğuk olur.

Kesinlikle, keten giysileri giymiş olanların ipek veya pamuklu giymiş insanların kendilerini 3 ° -4 ° C daha altında hissettiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca, keten giyenlerin pamuklu kıyafetler giyenlere kıyasla 1,5 kat daha az, diğer malzemelerden giyilen kıyafetlerden bile daha az ısırdığı farkedilir.

Tüm bu özellikler, ketenlerin sıcak ve sıcak / nemli koşullarda iyi işlev görmesine ve ısınmanın ve nemin kullanıcı üzerindeki etkilerini önemli derecede hafifletir.

Bu, yaz gardırobunuzda keten kıyafetlerinizin olması sadece bir fikir değil, aynı zamanda size rahat, kendinden emin, kolay ve güzel hissetmenizi sağlayacak bir karar!

Keten Solunabilirliği

Bir kumaşın hava geçirgenliğini yöneten şey, kumaşın ne kadar kaba veya kıllı olmasıdır. Kaba tüylü bir kumaş hava tutacak, hareketi yavaşlatacak ve ısı aktaracaktır. Keten durumunda, lifler uzun, geniş ve pürüzsüzdür, bu da havanın kolaylıkla geçmesine izin verir.

YÜNLÜ

Yün, keten yelpazesinin diğer ucunda. Mikroskopta incelendiğinde elyaflar tüylü ve düzensiz gözüküyor. Bu, bir yalıtım aracı oluşturmak için havanın sıkışmasına neden olur. Eklenen yün bonusu inanılmaz antimikrobiyal özelliklerinden dolayı anti-koku için dövülmemesi

keten
keten

anlamına geliyor. Bir yün gömlek, koku üretmeden defalarca giyilebilir.

Yünün ısı iletkenliği

Yün düşük ısı iletkenliğine sahiptir, bu nedenle sıcaklık sağlar. Soğuk iklimler için idealdir.

Yün Nefes Alabilirliği

Belirtildiği gibi, keten elyafları tüylüdür ve havayı yakalar, bu da sıcaklık ile sonuçlanır. Bununla birlikte, hava akışı için bir kısıtlama değil, azaltılmış bir hava akışı olarak görülebilir. Yün, sentetik kumaşların aksine, hala nefes alma hissi uyandırıyor. Modern üretilmiş merinos yünlerinde eski nesil kalın elyaflı yünler gibi kaşındırıcı bir his yok.

Pamuklu gömlekler.

Pamuk, ortalama sıcaklıklarda iyi hissettiren doğal bir kumaştır. Pamuk çok fazla sıcaklık sağlamaz ve soğutma sağlamaz. Bu ekonomik bir kumaş ve bu nedenle elbiseli gömlekler için en popüler ürün. Pamuk zayıflığı, ıslak olduğunda nemi muhafaza etme eğilimindedir. Performans bir sorun değilse, bu harika bir seçenektir ve herhangi bir sentetik kumaştan daha iyi nefes alma yeteneği sunacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın