İpek Kumaş Alanlar

kumaş
kumaş

İpek Kumaş Bilgileri

İpek kumaş , gezegende en lüks tekstil olarak kabul edilir. Savaşlarla, gizlilikle ve yüzyıllarca ticaretle dolu olan fırtınalı geçmişi, kumaşın yüksek modanın efsanesi olduğu yönündeki itibarına pek az benzemektedir.

kumaş
kumaş

Doğal bir protein elyafından en ipek ipek türü, dut şeklinde ipekböceği larva kozasından ekilir. İpekböcekleri özel kâğıda yumurta bırakır ve sadece dut yaprakları yedi. Kuluçkahaneden otuzbeş gün sonra, ipekböcekleri kendi kozalarını döndürmeye başlarlar. Her koza, daha sonra ipek “iplik” üretmek için döndürülmüş 1.000 metre ham ipek iplik  kumaş verir. Sürecin zaman alıcı ve hassas olması ipekten yüksek maliyeti açıklıyor. Elyaf parlak şımarık yapısından çıkar; ışığı çeşitli açılarda yansıtan üçgen prizma. İpekteki başka bir varyant olan “vahşi ipek”, dut şeklinde ipekböceği dışında tırtıllar tarafından üretilir ve geleneksel ipek gibi esaret altında hasat edilebilir. Vahşi ipeklerin rengi ve dokusu ekili çeşitlilikten farklıdır ve lifler genellikle daha kısadır, Ortaya çıkan güvelerin zararları nedeniyle. Ekili kozalarda uzun lifli lif iplerini korumak için içerdeki larva tipik olarak bir iğne ile delinir ve kozanın hasar görmeden çözülmesi sağlanır.

Sarı hasar görmüş dut ağaçları arasında yürüyüşe çıktığı ve bitkilerin yapraklarını yiyen solucanlara eklenmiş parlak iplerin fark edildiği M.Ö. 6000 yılına dayanıyordu. Tarihçiler ipekböcekleri kozalarının ipekle hasat edilebileceğini fark etmesinin ne kadar zaman aldığına katılmıyorlar, ancak bir versiyonda İmparatoriçe çayına bir koz koyarak ipek iplikler haline gelmesini izlemektedir. Çin, ipek ticaretinde binlerce yıldır tekelini sürdürdü ve nihayetinde İpek Yolu olarak bilinen kadar uzanan karmaşık ve ünlü bir ticaret sistemini düzenledi. Yüksek kaliteli ipek de nihayetinde Batı Avrupa’da üretildi, ancak malzeme 17. yüzyıla kadar getirilmedi; İlk yerleşimciler pahalı bezleri satın alamazlardı. Sentetikler daha sonra ipek kumaşın lüks hissi yerine geçmek için geliştirildi, ancak ipeklerin boyaları azdı ve ipeklerin ışıkla aydınlatan prizmalarının parıltılı kalitesinden yoksun kaldılar.

kumaş
kumaş

Sırf kumaşlar için tekli kalıplar yapmak için bireysel ipliklerini bir yönde büküyorlar. Bir kumaş veya dolum atkısının içine giren tramvay için, birden fazla telleri bir yönde büküyorlar. Çikolatalı kumaşlar için krep üretmek için, ham ipek ipliklerinde bükülürler, ikiye katlar ve tekrar bükülürler. Organzine çözgü ipliklerini yapmak için üreticiler ham ipek bir yönde bükülür ve daha sonra iki ipliği ters yönde bükerler

Günümüzde, ipek kumaşlar her ülkede yaygın: Hin önlüklerine kadar, tüm kültürleri sarmaladı. Düşük iletkenliği, kışın sıcaklığını korurken, yüksek emiciliği yaz aylarında nemden arındırır. İpek kumaşın hissi kaçınılmaz: pürüzsüz ve lüks, kumaş suyun yüzeyinde olduğu gibi dalgalanıyor. Bu kalite seksi iç çamaşırı ve şık elbiseler için özellikle uygundur. Özel günler için ayrılmış bir kumaş, bir an iyileştirmek için kullanılan bir bez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın