Dokuma Kumaş Çeşitleri.

Dokuma Kumaş Çeşitleri.

Dokuma Kumaş Çeşitleri.

 Tarz düşünün ve kumaş seçerken giysinin kullanılması önemlidir. Kişisel dikiş becerileri de dikkate alınmalıdır.

Dokuma Kumaş Çeşitleri.Bir giysinin stili malzemesini etkiler ve malzeme giysinin görünümünü önemli bir parçasıdır. Aynı deseni ile ancak farklı kumaşlardan yapılmış giyim iki adet çok farklı görülebilir. Eğer gibi görünmek için giysi istediklerini göre malzeme seçimi. Eğer akar ve sorunsuz perdeler bir çan etek istiyorsanız Örneğin, bu tür saten gibi ince ve iyi dökümlü malzeme almak gerekir. Aynı etek daha yapısal olmasını istiyorsanız, örneğin brokar ya da pamuk veya keten çim için sert ve kalın bir şey seçin. Tüm malzemeler tüm stilleri için uygun değildir unutmayın. Eğer malzeme tür kullanmak için ne emin değilseniz, her zaman kumaş dükkanında yardım isteyebilirsiniz.

Bir giysinin kullanımı da kumaş seçerken akılda tutulması gereken önemli bir faktördür. Giysi sıcak olması gerekiyorsa, kalın ve sıkı malzemesi (ya da iyi en azından çizgi o) alinmali. Giysi dayanıklı olması gerekiyorsa Benzer şekilde, zor aşınan bir kumaş tercih etmelisiniz. Böyle kat olarak uzun bir süre sürmelidir zaman alıcı dikiş projeler ve giysiler için, her zaman onlar biraz daha fazla mal olsa bile, kaliteli kumaşlar yatırım için tavsiye edilir. Ancak, tüm giysiler mümkün olduğunca uzun sürmesi yapılmalıdır, bu nedenle kaliteli malzeme seçimi her zaman akıllıca olur.

Dokuma Kumaş Çeşitleri.
Dokuma Kumaş Çeşitleri.

Bir giysinin bakımı da çok önemlidir. Parça yıkanmış ya da sık sık ütülü gereken şey ise, yıkama bir sürü almak ve basına kolay bir kumaş için gitmek akıllıca olacaktır. Her durumda, tüm kumaşlar her zaman yıkanmalıdır ve küçülen nihai giysi önlemek için, kesmeden önce ütülenmiş.

Malzeme aynı zamanda belirli bir tarzı dikmek ne kadar kolay etkiler. Pamuk, keten ve yün gibi kalın ve sert kumaşlar, ince ise dikmek için genellikle kolay akan ve şifon ve saten gibi kaygan maddeler genellikle daha zorlu.

Tipik giyim malzemeleri

Batiste (veya patiska) çoğunlukla gömlek ve bluzlar kullanılan çok ince bir çim örgü kumaş. Batiste genellikle pamuk veya pamuk karışımı yapılmış, ama aynı zamanda keten ve yün araçlar kullanılır. Bu kumaş manevra kolay kılan yumuşak ve hafif, ama çok kararlı.

Brocade bir olan orta ağırlıkta, yaygın akşam ve resmi giysiler kullanılır sert ve dekoratif kumaş. Brocade oldukça

Dokuma Kumaş Çeşitleri.
Dokuma Kumaş Çeşitleri.

sert, bu yüzden yapılandırılmış giysiler ya da cömert hacim oluşturmak için en iyisidir. Çünkü onun sertlik ve kararlılık, brokar dikmek oldukça basittir.

Kadife sağ tarafta düzgün bir kazık etkisi ile bir püsküllü dokuma kumaştır. Kadife genellikle pamuklu veya polyesterden yapılır, ve elastik olmayan bir ya da esnek olabilir. Kalın inelastik kadife akşam ve dış giyim için uygun olduğunu ve işlemek için oldukça basit. Elastik kadife üstleri ve t-shirt, triko veya jarse gibi aynı şekilde kullanılabilir. Sıkı kadife nispeten basit bir kumaş ve bir ile dikilebilir.

Kadife sadece çizgili kadife etkisi ile, kadife benzer. Kadife blazer ve pantolon kullanılır ve bu dikmek için oldukça basit. Çok ince-fit pantolonlar için elastan% 2-5 ile bir kadife seçin. Sonuç genellikle oldukça dağınık olduğu gibi, kadife dekoratif yapmaktan kaçının.

2% Elastan ile pamuklu kadife

Şifon çok iyi  kumaş akan, hafif ve yarı saydam olduğunu. Şifon genellikle ipek veya polyester veya diğer sentetik malzemelerden yapılmış olup, genellikle hafif ve ince gömlek, bluz ve elbiseler kullanılır. Çok hafif ve ince olarak şifon, dikmek için oldukça zor bir malzemedir. İnce şifon, o kadar zorlaşır manevra etmektir. Saydam kumaşlar kullanırken, Fransız dikişler yerine kıvrımlara ve daha dayanıklı bir sonuç için normal düz dikiş yapmak.

 Sifon % 100 polyester şifon

Krep kaba, gevrek bir yüzeye sahip bir düz örgü kumaş. Yapılandırılmış doku kullanılarak oluşturulan atkı veya çözgü, veya her ikisi için ya bükülmüş iplik ‘kıvrılmış’. Hemen hemen herhangi bir lif krep için kullanılabilir, ancak en yaygın malzemeler pamuk, yün, ipek, viskoz (rayon), ve polyester. Malzemesine bağlı olarak, krep farklı giysiler çeşitli için uygundur; dış giyim, gömlek ve bluzlar, pantolonlar, etekler ve elbiseler. İnce ve daha akıcı ipek ve viskoz krep daha zorlu iken kalın ve orta ağırlıkta yün ya da pamuk krep, kullanımı nispeten kolaydır.

Krep % 100 pamuk krep

Dokuma Kumaş Çeşitleri.Denim , güçlü ve dayanıklı dimi örgü kumaş. Denim genellikle germek için bazı elastan ile, çoğunlukla pamuktur. Klasik denim beyaz atkı ipliklerinin ile mavidir. Denim en yaygın kot kullanılır – çok sıkı ve ince-fit kot için 2-5% Elastan ile bir denim seçmek akıllıca olacaktır. Çok ince kumaşlar her gün kaba yeterince dayanıklı değildir Ancak, her zaman kot iyi bir çifti almak mümkün olmalıdır giymek, bir, kalitesi iyi kalın veya orta ağırlıkta denim için gidin. Kalın kumaş dikmek için özel bir kot iğne kullanılması tavsiye edilir.

 Kot Bazı streç ile klasik mavi denim

Flannell bir ya da her iki tarafta da yumuşak bir doku ile bir fırça çim ya tuval dokuma kumaştır. Genellikle pamuk, ancak, aynı zamanda yün ve sentetik lifler kullanılmıştır. Pamuk flannels en yaygın gömlek kullanılır ve yün flanel giyim yazılmaktadır. Flanel kullanımı çok basit bir malzemedir.

Polar derin bir kazık doku ile örme yumuşak polyester veya poliamid olduğunu. Çoğunlukla spor ve dış giyim için kullanılır. Polar dikmek kolay ve giysi parçaları bir overlok birlikte dikilebilir.

Interlok benzer doğru ve yanlış tarafı ile çok elastik örgü olduğunu. Kilitleme t-shirt, üstleri ve spor gibi elastik giysiler, her türlü kullanılır. Dikiş sırasında kumaşı germek için değil kullanmak, ancak dikkatli olmak oldukça Dokuma Kumaş Çeşitleri.basittir.

İnterlok Firma kilitleme örgü

Jersey farklı doğru ve yanlış tarafı ile ince ve pürüzsüz bir örgü olduğunu. Pamuk ve viskoz çok yaygın malzemelerdir. Jersey gibi bluz, t-shirt, üstleri ve rahat elbiseler olarak streç gerektiren farklı giysiler, çeşitli kullanılır. Bu basit ti dikmek, ancak dikili edilirken kumaşı germek için dikkatli olun. Gerekirse, şeklin dışarı uzanan gelen dikiş önlemek için, (örneğin omuzlar için) bazı dikişler içine şeffaf elastik dikmek olabilir.

 Jersey Hafif pamuklu jarse

Kazak Jersey pürüzsüz sağ tarafında, ve pürüzlü veya yumuşak fırça yanlış tarafı kalın ve elastik örgü olduğunu. Bu forma, genellikle pamuktan yapılmış ve bu spor ve gündelik giyim için kullanılır. Bunu dikilmekte olan ne zaman kumaşı germek için dikkatli olmak hatırlıyorum eğer manevra basittir.

Organze düz örgü ile saydam, sert bir kumaştır. Genellikle ipek veya polyester ya yapılır. Organze akşam giyim ve ince gömlek ve bluzlar için kullanılır. Çok hafif olduğu gibi, dikmek orta zordur. Saydam kumaşlar kullanırken, Fransız dikişler yerine daha güzel ve daha dayanıklı bir sonuç için normal düz dikiş yapmak.

 Organza Yarı saydam ama sert polyester organze

Denye Kumaş Jarse KumaşSaten aslında örgü türüdür. Bu parlak sağ tarafı vardır ve oldukça kaygan ve iyi dökümlü var. Saten genellikle ipek veya polyesterden yapılır, fakat aynı zamanda yün ve pamuk kullanılmaktadır. Işık ve parlak ipek veya polyester satenler akşam önlük ve iç çamaşırı kullanılan, kalın yün saten kat, pantolon ve diğer giyim için kullanılır. Çok kaygan ve orijinal şeklini kaybeder eğilimi hammaddeye bağlı olarak, saten, genellikle kesip dikmek için oldukça zor bir kumaştır.

Polyester saten

Tafta ipek veya polyesterden yapılmış bir sert ve parlak, düz örgü malzemesidir. Tafta genellikle akşam ve gelinlik için kullanılan bir firma ve net bir kumaştır. Bu işlemek için istikrarlı ve nispeten basit bir malzeme var.

Tüvit el dokuması yün benzer bir kaba kumaştır. Çözgü ve atkı genellikle farklı ipliklerin, ve doku kaba. Tüvit gayri dış giyim, pantolon ve mont ve blazer kullanılır. Bu sert ve kolay bir kumaştır.

Tül genellikle% 100 pamuk saydam, yumuşak ve hafif bir düz örgü kumaş, ancak, aynı zamanda, viskoz kullanılır. Bu gömlek, bluz ve elbiseler için uygundur ve dikmek için oldukça basit bir kumaştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın