Spot Panama Kumaş

Spot Panama Kumaş.

Ham pamuk renkte kremsi beyazdır. Pamuk lifi tohumdan kalın bir süreyle bin kat fazla içi boş bir silindirik tüp halinde büyüyen tek bir hücredir. Pamuk kalitesi, uzunluğuna, sağlamlığına, inceliğine ve olgunluğuna bağlı. Pamuk kalitesini etkileyen diğer faktörler yaprak kalıntısı ve çırçır hazırlığıdır.

Spot Panama Kumaş.
Spot Panama Kumaş.

Spot Panama Kumaş. Uzunluk: Zımba boyu çok önemlidir, çünkü pamuk lifinin eğirme sırasında nasıl işlendiğini etkiler ve bu lif inceliği ve lif çekme mukavemetiyle ilgilidir. Daha uzun pamuk lifleri daha incedir ve daha güçlü iplik yapar. Pamuklu elyaf çeşitlerine göre ½ inç ile 2 inç arasında değişir. Ticari açıdan önemli üç pamuk grubu vardır:

  1. 7/8 – 11/4 inç uzunluğunda ve pamuklardan Meksika’ya ve Orta Amerika’ya kadar geliştirilen dik pamuklu kumaşlar.
  2. 1 5/16 – 1 ½ inç uzunluğunda ve Egyption ve Güney Amerika pamuklarından geliştirilen uzun elyaf pamuklular. Farklı çeşitleri arasında Amerikan Pima, Egyption, Amerikan Egyption ve Sea Islands pamukları bulunur.
  3. Uzunluğu ¾ inçten daha az olan ve başta Hindistan ve Doğu Asya’da üretilen kısa elyaf pamuklular.

Spot Panama Kumaş. Uzun elyaf pamuk lifleri daha yumuşak, pürüzsüz, daha güçlü ve daha parlak kumaşlara dönüştürülebildikleri için daha kaliteli olarak kabul edilir. Çünkü daha yüksek bir fiyata komut verirler ve orta ve kısa elyaf uzunluklarından daha az üretilirler, bazen bir etiket veya etiket üzerinde olarak tanımlanırlar. Ya da uzun elyaf pamuk ya da ekstra uzun elyaf pamuk olarak da bilinir.

Kıvrımlar veya şerit benzeri çarpıklıklar pamuk liflerini karakterize eder. Pamuk lifleri olgunlaştığında parmak tıkar, pamuk lifleri kurur ve merkezi kanal çöker; Ters spiraller pamuk liflerinin bükülmesine neden olur. Büküm, pamuklu elyafların birbirine tutunmasını sağlayan doğal bir kıvrım oluşturur, böylece kısa uzunluğuna rağmen pamuk en eğilebilir elyaflardan biridir. Kıvrılmalar, bir dezavantaj olabilir, çünkü kir kirlenmiş haldeyken toplar ve kuvvetli yıkama ile uzaklaştırılmalıdır. Uzun elyaf pamuğu, inç başına yaklaşık 300 kıvrıma sahiptir; Kısa elyaf pamuk 200’den azdır.

İncelik

Spot Panama Kumaş.
Spot Panama Kumaş.

Spot Panama Kumaş. Pamuklu elyaf çapı 16-20 mikrometreden farklıdır. Enine kesit şekli pamuk lifinin olgunluğuna göre değişir. Olgunlaşmamış pamuklu elyaflar u-şekilli olma eğilimindedir ve hücre duvarları incedir; Olgun pamuk elyafları, çok küçük bir merkezi kanal ile neredeyse daireseldir. Her pamuk ağacında olgunlaşmamış lifler bulunur. Olgunlaşmamış pamuk liflerine olgunlaşma oranı özellikle iplikçilikte ve boyamada işleme problemlerine neden olur.

Renk

Pamuk doğal olarak kremsi beyazdır. Yaşlandıkça daha bej olur. Hasattan hemen önce yağmur yağması halinde, pamuk elyafı grelerdir. Beyaz pamuklu elyaf tercih edilir.

Toplama ve çırçalama, pamuk liflerinin görünümünü etkiler. Dikkatle toplanan pamuk daha temizdir. Parlak pamuk görünümünde ve beyaz renkte üniform. Zayıf çırçır pamuk, bitki parçaları ya da sap ya da kir gibi, çöp adı verilen kahverengi lekelere sahip olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın