Keten

keten kumaş
keten kumaş

Keten.

Çoğu gömlekler 16. yüzyılda çarşaf üzerinden yapılmıştır. Giyim bu öğeler için kullanılan keten biz bile örgü bir ile keten kumaşbir ince keten olan “mendil keten” bu gün, dediğimiz olur. Tabii ki, sınıfın her zamanki kural geçerlidir: Bir köylü önlük kesinlikle soylu kadın daha bir kaba kumaştan yapılmış olacaktır. Bu jüpon olarak Köylü gömlekler, ve dış giysileri, daha kalın bir dokuma olan bir ağır keten yapılabilir. Keten ayrıca tekleme kumaş alan giysi giydirme için kullanılan baş kumaş biriydi. İpek, saten ve kadife bile üst sınıf giysiler genellikle çizgili ya da keten ile bulundu.

Keten Faydaları

Keten çok dayanıklı lifli ve pamuk üzerinde birçok faydası vardır.

– Keten Pamuk% 30 daha güçlüdür

– yüksek nem emiciliği Has

hipoalerjenik –

– Yüksek nefes

– Yapısal ses elyaf ürünler şekillerini tutmak çok

– Çevre dostu – daha az su ve kimyasal yetiştirmek için

Pamuk ve keten çarşaf arasındaki fark nedir?

keten kumaş
keten kumaş

Pamuk ve keten iki benzer ürünler, henüz onların göz, hissediyorum ve özellikleri oldukça farklıdır. Keten sert olma eğilimindedir, oysa Pamuk, düz ambalajından dışarı oldukça yumuşak ve ipeksi olabilir.

Yıkanmış ve bakım zaman doğru pamuk yaprak aşınma belirtileri göstermeden önce, 3-5 yıl sürecek. Keten kumaş, ancak gerçekten sadece kullanım 3 yıl sonra parlamaya başlıyor. Her yıkama ile daha yumuşak olur ve bağlı keten lifleri yüksek nem emme hızı olan hızlı yıkmak değildir. O pamuk olduğu gibi, keten lifleri yıkmak için daha az muhtemel olan anlamına ter aynı zamanda doğal hipoalerjenik. Pamuk aksine, doğru bakım keten değiştirilmesi gerek önce 2-3 onlarca yıl sürecek bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla neden Avrupalılar yüksek kaliteli keten yaprak yatırım için tercih ediyor.

Mısır pamuğu çok narin parça kumaş alanlar bir elyaf olup, pamuk bitkisinin yapılır. İplik daha yüksek bir ilmekli kumaş içinde dokunacak olan çok ince ve edebilmektedir. Keten, diğer yandan, çok daha sağlam ve dayanıklı bir daha kalın liftir, keten kumaşfakat. Elde edilen kumaş genellikle daha düşük pamuktan daha iplik sayımı, ama onun özellikleri üstündür.

Nasıl keten yapılır?

Keten bitkisinden keten lifleri ayıklanıyor bir zaman alıcı bir süreçtir. Keten bitkileri hasat, onlar çok lif tam uzunlukta korumak için kesilmekten daha yerden çekilmelidir. Hasat edildikten sonra bitkilerin bakteri ve mantar mevcut hale gelir noktasına yumuşatmak alanında bırakılır. Bu çürüyen başlar ve daha kolay lif ayırmak için yapmak odunsu bölümü verir. Lifli bitkiler toplanan ve daha sonra haddelenmiş ve yumuşatmak için devam 2-3 ay için barınak depolanır.

Keten-mağazalarında azından burada yerel kumaş bulmak zor olabilir. Kanada ve Batı eyaletlerinde arkadaşlar kendi yerel kumaş mağazalarında kolaylıkla elde ve ucuz olduğunu belirtmiştik. Eğer pamuklu kumaş sağ tür bulabilirsiniz eğer, gayet keten yerine pamuk, bulmak ya da göze alamaz Birçok kişi (aşağıdaki bölüme bakınız) ve

keten kumaş
keten kumaş

özgünlük konusunda çok titiz değiliz.

Genellikle her arasında yerel mağaza “Keten bakmak” kumaşlar bulabilirsiniz. Bu keten ve pamuktan yapılmış buna bariz bir örgü, nispeten ağır bir kumaştır. Bu köylü orta sınıf kombinezon daha düşük bir önlük, ya da bir hizmetçinin entarili için iyi bir kumaştır. Bazen de pamuk ve keten ya da polyester ve keten yapılmış mendil ağırlığı “keten görünümlü” kumaş bulabilirsiniz. Gerçek,% 100 keten kumaş alan karşılaştırmak olamaz, ancak bu, çok otantik görünümlü ve gömlekler için harika.

Keten sonra ona pamuk veya polyester karışımları, yanı sıra belli bir parlaklık ve kendine özgü asmak farklı bir havası vardır. Bu harika, nişastalar çok berrak ve ne zaman yeni, temiz ve tekrarlanan yıkamalar sonrasında dokunmak çok yumuşak olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın