İplikciler

İplikciler
İplikciler

Doğal lifler (pamuk, keten , ipek ve yün) eski uygarlıkların elinde bulunan önemli elyafları temsil eder. Her ne kadar bilinen en eski iplik ve kumaş örnekleri, keten elyaf ve iplik demetlerinin ve düz dokuma keten kumaş parçalarının yaklaşık 7.000 yaşında olduğu tahmin edilen

İplikciler
İplikciler

bulundu.

Pamuk ekili ve en az 7000 yıl kumaş yapmak için kullanılmıştır. Bu kadar erken 12,000 olarak Mısır’da yaşamış olabileceğini M.Ö. (3500 Meksika’da arkeologlar tarafından bulunmuştur pamuklu kumaşların Fragments M.Ö. ). Hindistan’da (3000 yılında M.Ö. ), Peru (2500 M.Ö. ) ve güneybatı ABD ( 500 M.Ö. ). Pamuk, Yeni Dünyanın kolonileştirilmesine kadar Avrupa’da ticari önem taşımadı. İpek kültürü başlangıçlarından itibaren Çinlilerin bir uzmanlığı olarak kaldı ( M.Ö. 2600)

Sentetik elyaflar daha sonra görülmedi. Pamuk ya da ahşap elyaftan yapılmış ilk sentetik rayon, 1891 yılında geliştirildi, ancak 1911 yılına kadar ticari olarak üretilmedi. Yaklaşık yarım yüzyıl sonra naylon icat edildi ve onu çeşitli polyester biçimleri izledi. Sentetik elyaflar, dünya doğal elyafa olan talebi ve yaygın uygulamaları azalttı.

Yaklaşık 1300 yılına kadar, iğ, mili ve kıvrımda döndürülmüştü. İş mili, liflerin tutturulduğu ve büküldüğü, konik uçları olan yuvarlak bir çubuktur; Bir kantar, iş milini tutan bir ağırlıktır ve işmili tutmak için volan olarak görev yapar. Elyaflar, distaff denilen bir çubuğa bağlanmış taranmış elyaf demetinden elle çekildi. Elle tarama işleminde, elyafları deri ile kaplanmış iki pano arasına yerleştirilir; elyafları tek bir tahta olarak toplayan çıkıntılı ince tel kancalar hafifçe diğerinden çekilir.

Büyük bir gelişme, MS 500-1000 yılları arasında Hindistan’da icat edilen ve ilk olarak Ortaçağ’da Avrupa’da kullanılan dönen tekerlekti.

İplikciler
İplikciler

Yatay olarak monte edilmiş bir mili, elle işletilen büyük bir tekerleğe dairesel bir bant ile bağlanır. Distaff, dönen tekerleğin bir ucuna monte edilir ve elyaf, tekerleğin dönüşü ile dönen mili besler. El ilanı adı verilen bir bileşen, ipliği bir bobin üzerine sarılmadan önce katlar. İş mili ve bobin tekerleğe ayrı parçalar ile bağlanır; bobin işmilli mili daha yavaş döndürür. Böylece, iplik bükülebilir ve aynı anda sarılabilir. Yaklaşık 150 yıl sonra Sakson çarkı piyasaya çıktı. Bir ayak pedalıyla çalıştırılan,

On sekizinci yüzyıldaki bir takım gelişmeler, bükme sürecini daha da mekanize etti. 1733 yılında uçan mekik John Kay tarafından keşfedildi ve bunu 1766’daki dönen bir operatörün büyük miktarda iplik üretmesine olanak tanıyan bir dizi iğ dizildi. Birkaç yıl sonra, Richard eğirme kafasını, bir dizi döner silindir kullanan ve lifleri çekmek için patent aldı. On yıl sonra katır makinesi icat edildi, bu da her türlü ipliği sürekli bir operasyonda döndürebilir.

Halka çerçeve 1828’de tarafından icat edildi ve bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem, bir metal halkanın içine dikey olarak monte edilmiş yüzlerce iğ içerir. Birçok doğal elyaf, şimdi open-end sistemi tarafından döndürülür; burada, elyaflar havayla hızlıca dönen bir kaba çekilir ve diğer tarafta bitmiş bir iplik olarak çekilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın